Fiatal felnőtt korom óta kacérkodtam az élesztővel. Nézegettem a gyönyörű kelt tésztás recepteket, de valahogy sose szedtem össze a bátorságomat, hogy kipróbáljak egyet is közülük. Mindig is tartottam a „futtasd fel az élesztőt, amíg hólyagos lesz” folyamatoktól. Hogy kell felfuttatni az élesztőt? Milyen buborékoknak kell lenniük? Mekkoráknak? Mitől és mikor jó a futtatás? A szakácskönyveim többsége a témát lezárja annyival, hogy a „szokásos módon”.

Aztán 2016-ban vettem egy Nők Lapja Desszert különszámot, ami kizárólag kelt tésztákról szólt, és megváltozott az életem :)))

Le volt írva részletesen lépésről lépésre a dagasztás, a kelesztés, a sütés folyamata, még az is, hogy milyen hibákat lehet véteni, és hogy lehet azokat megelőzni. Számtalan recept volt benne a kenyerektől kezdve, a pizzatésztán át a kalácsokig. És én belevágtam. Sorra kipróbáltam őket, megtört a jég, és azóta bátran kísérletezem mindenféle kelt tésztás recepttel. Ezúton is köszi Nők Lapja! 🙂

Rengeteg recept van fent az interneten is persze, én ezekből hoztam létre egy saját kedvencet, a sajtos kalácsot, ami nagy családi favorit, kicsiknek-nagyoknak egyaránt. Rendszeresen meg szoktam sütni ezt a kalácsot, Húsvétkor egészen biztosan kerül az asztalra.

Hozzávalók:

225 gr finom liszt
1,25 dl tej
25 gr porcukor
35 gr puha vaj
15 gr élesztő (friss, nem szárított)
1 tojássárgája
1 egész tojás
1,5 tk só
1/2 tk szárított bazsalikom
50 gr kemény sajt (én cheddarral szeretem a legjobban, de tökéletes hozzá a Pannónia, az edami, a gauda is)

Tálaláshoz:
jó minőségű sonka
„BOR, MÁMOR, KÖRTE” lekvár

Elkészítés:

Langyosítsd meg a tejet (1,25 dl), keverd bele a porcukrot (25 gr), majd morzsold bele az élesztőt (15 gr). Vigyázz, hogy a tej ne legyen forró, mert az megöli az élesztőgombákat, és abból nem lesz semmilyen kalácsod 🙁 Keverd őket össze egy teáskanállal, és várj 5-10 percet, amíg szép buborékos lesz. (Ezt a folyamatot nevezik az élesztő felfuttatásának.)
Amíg az élesztő dolgozik a porcukros tejben, nekiállhatsz a lisztes résznek.

A lisztet (225 gr) szitáld egy keverőtálba, add hozzá a sót (1,5 tk), morzsold bele a vajat (35 gr), reszeld bele a sajtot (50 gr), és szórd bele a bazsalikomot (fél tk).
Ha felfutott az élesztő, tegyél a pohárba egy tojássárgáját, keverd el, majd öntsd hozzá a lisztes részhez és kezdd el kézzel vagy géppel dagasztani.

Addig dagaszd, amíg homogén tésztát nem kapsz, de legalább 8-10 percen keresztül. Ha ezzel megvagy, takard le a tálat egy konyharuhával és hagyd pihenni a tésztát 30 percen keresztül.

A pihentetés után egy lisztezett felületen gyúrd át a tésztát, majd oszd három részre. A három darabot egyesével gyúrd át ismét, és formázz belőlük kis gombócokat. Konyharuhával takard le a gombócokat, és hagyd pihenni őket 15 percen keresztül.

A második pihentetés után sodorj belőlük kb 40 cm hosszú rudakat. Szorosan fond össze őket.

A két csücsköt hajtsd önmaga alá, helyezd egy sütőpapírral kibélelt tepsire és kend le egy felvert tojással. Hagyd pihenni 30-40 percet. Ez már az utolsó pihentetés 🙂

A pihenőidő vége előtt 10 perccel kapcsold be a sütőd, és állítsd a hőfokot 170 fokra.

Mielőtt beraknád a sütőbe, kend le még egyszer a kalácsot a felvert tojással. Most már készen áll a sütésre. Tedd be a kalácsot a sütőbe, és kb 35 perc alatt süsd készre.

Vedd ki a sütőből, tedd rácsra, és ott hagyd kihűlni, mielőtt nekiestek 🙂

Válassz mellé jó minőségű sonkát, „BOR, MÁMOR, KÖRTE” lekvárt és tedd különlegessé a reggelit!